Sunday, December 9, 2018

BQK: Ekonomia e Kosovës do të rritet në 4.4 %

Banka Qendrore e Republikës së Kosovë (BQK), ka njoftuar se Kosova edhe këtë vit do të ketë bilanc të mirë sa i përket aktiviteteve...

KEK-u ndez ekskavatorët në Shipitullë

Sot, gjatë ditës është bërë ndezja e eskavatorëve në Shipitullë. Pas probleme të vazhdueshme për shpronësim, qeveria dhe banorët e kësaj lagje kanë gjetur gjuhën...

MTI prezanton planet e Qeverisë lidhur me zhvillimin e sektorit privat

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), në bashkëpunim me komunën e Gjilanit, në kuadër...

Bitcoini “shkundet” në bursa

Ajo që është cilësuar si monedha e së ardhmes, përjetoi një shkundje negative në bursë këtë të premte. Një “futures” e Bitcoin ra me...

A ka bitcoini të ardhme?

Përgatiti: Sef Xhema “Të gjitha fenomenet që janë duke ndjekur shfaqjen e një ‘flluske sapuni’ janë të pranishme”, tha për radio “Deutschlandfunk”, Thomas Mayer, njëri...

Bie niveli i pagesës së tatimit në pronë, shkak Ligji për Faljen e Borxheve

Mbi 19 milionë euro janë inkasuar të hyra nga tatimi në pronë gjatë periudhës janar-nëntor të këtij viti, derisa interesimi i qytetarëve për të...

Kosova ka kapacitet të prodhojë miell për pesë milionë banorë

Kosova ka rreth 40 mullinj të cilët janë në gjendje të prodhojnë miell për mbi pesë milionë banorë. Pra, edhe pas rënies drastike të...

Çmimet e prodhimit shënojnë rritje

Çmimet e prodhimit në Kosovë kanë shënuar rritje 0.4% në tremujorin e tretë, krahasuar me çerekun paraprak, ndërsa rritje më të mëdha ka pasur...

Lluka premton investime në kompaninë “Radoniqi”

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka vizitoi sot Kompaninë Rajonale të Ujësjellësit “Radoniqi” në Gjakovë ku premtoi edhe më tepër investime në të ardhmen...

Bankat ua rrjepin lëkurën qytetarëve, 70 milionë euro fitime brenda 10 muajve

Bankat në Kosovë gjatë dhjetë muajve të fundit kanë mbledhur fitim në vlerë prej 69.1 milion euro, fitim ky që është më i madh...

Stay connected

46,625FansaPëlqeje
1,065NdjekësitNdjek
7,747AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Sport

Roberto Carlos ka disa fjalë të mira për yllin e Real Madrid

Legjenda braziliane, Roberto Carlos, ka dhënë disa komente për yllin në ngritje të Real Madrid. Është fjala për Vinicius JR, i cili nga kampionati brazilian...

Joachim Low vendos rekord me Gjermaninë

Skuadra e Gjermanisë nuk ka pasur performancat më të mira të mundshme kohëve të fundit. Që nga Kampionati Botëror ku u eliminua në fazën e...

Mourinho plot lëvdata për Perisic

Trajneri i Manchester United, Jose Mourinho ka thënë se paraqitja e Ivan Perisic kundër Anglisë ka treguar se pse ai dëshironte të nënshkruante me...