Nis vaksinimi për gripin sezonal të të moshuarve në Prishtinë

0

Shtëpia e të Moshuarve ishte cak i nismës se vaksinimit kundër gripit sezonal dhe virozëve të tjera me të cilët edhe ka nisur Ditën Ndërkombëtare e të Moshuarve, Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj.

“Të moshuarit apo mosha e artë, përballen me nevoja të veçanta dhe në këtë shtëpi, ndodhen nën përkujdesjen e plotë sociale dhe shëndetësore, me kushte për pleqëri të mbarë.

Mosha e artë është po ashtu kategoria më e ndjeshme e shoqërisë tonë dhe imuniteti i tyre mund të ketë vështirësi për t’u përballur me ndonjë grip, vaksinimi kundër gripit sezonal do ta fillojmë këtu.”, thekson Ministri Zemaj në postimin e tij në Facebook.

Gjatë këtij takimi nuk mungoi edhe sesioni këshillimor dhe materialet këshilluese për të moshuarit.

Të pranishëm ishin edhe Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, përfaqësues nga kjo Shtëpi e të moshuarve si dhe IKShPK-ja./FaktePlus/

Ditën e sotme të punës e nisa nga Shtëpia e të Moshuarve, për të festuar së bashku Ditën Ndërkombëtare të të Moshuarve…

Posted by Armend Zemaj on Thursday, October 1, 2020

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu