Teoritë e konspiracionit pushtojnë rrjetin, parashikimi i Nostradamus për vitin 2020 e tregon fituesin e zgjedhjeve në SHBA?

0

Nostradamus besohet nga shumë që ka parashikuar momente thelbësore në histori, përfshirë rezultatin e zgjedhjeve të SHBA-së në 2020. Por pse njerëzit thonë se Donald Trump do të fitojë zgjedhjet e ardhshme?

Michele de Nostredame, ose Nostradamus, ishte një francez i shekullit të 16-të, ku me parashikimet e tij ka bërë që shumë njerëz të besojnë se ai zotëronte fuqi të mbinatyrshme, shkruan Express.co.uk. Pasuesit e Nostradamus besojnë se ai shkroi parashikime të sakta të së ardhmes. Përgjatë shekujve, parashikimet e tij kanë qenë të lidhura me ‘Zjarrin e Madh’ të vitit 1666 në Londër, ‘vrasjen në vitin 1963 të presidentit John F Kennedy’, si dhe ‘pandeminë e coronavirusit’ në vazhdim.

Tani, teoricienët e konspiracionit kanë përmbytur mediat sociale me pretendime që Nostradamus parashikoi rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit të SHBA-së, të cilat po garohen midis presidentit të tanishëm Donald Trump dhe rivalit demokrat Joe Biden.

Në veçanti, është pohuar se Shekulli 1 i Nostradamus, Quatrain 40 përmban një referencë për presidentin e SHBA-së.

Pasazhi thotë: “Bori i rremë që fsheh çmendurinë do të bëjë që Bizanti të ndryshojë ligjet e tij”.

Dhe megjithëse presidenti Trump nuk përmendet aty, disa besojnë se “boria e rreme” është një referencë e zgjuar për emrin e tij.

Sidoqoftë, skeptikët e Nostradamus nuk janë aq të sigurt se ndonjë prej këtyre fragmenteve ka lidhje të mirëfillta me ngjarjet e ditëve moderne.

Pjesa më e madhe e parashikimeve të supozuara të Nostradamus u shkruajt në vitin 1555 në librin e tij Les Propheties.

Që atëherë, asnjë provë konkrete nuk është shfaqur për të konfirmuar se parashikimet ishin parashikime të sakta të së ardhmes.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu