KRIJIMI I VAKSINËS KUNDËR KORONAVIRUSIT, DEKLAROHET OBSH

0

Ekspertët e shëndetësisë përshëndetën të dhënat premtuese që vijnë në lidhje me shpikjen e vaksinës kundër koronavirusit, por shprehen se ajo nuk do ta ndryshojë totalisht situatën.

I dërguari special i OBSH, dr. David Nabarro u shpreh se është shumë e rëndësishme për njerëzit, qeveritë që të vijojnë të zbatojnë masat që ndihmuan në uljen e përhapjes së pandemisë edhe nëse vaksina do të jetë e disponueshme së shpejti.

“Duhet të kujtojmë se këto masa kanë funksionuar dhe janë ende thelbësore për t’u zbatuar edhe nëse vaksina do të jetë e gatshme brenda pak muajsh”, tha Nabarro.

“Vaksina do të ndihmonte, por nuk do të jetë një ndryshues i rrënjësishëm i situatës”, shtoi ai.

Sipas Nabarro, vaksina duhet të kalojë në disa procese rregullatore dhe është ende disa muaj larg para se autoritetet të konfirmojnë nëse ajo është e sigurtë dhe efektive.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu