VJOSA OSMANI I NDAN RIFAT JASHARIT “URDHRIN E LIRISË”

0

Sot në Ditën e Flamurit, Vjosa Osmani, ushtruese e detyrës së presidentes i ka ndarë Rifat Jasharit ‘Urdhrin e Lirisë’. Rifat Jashari është djali i Shaban Jasharit dhe vëllai i Hamëz Jasharit dhe komandantit legjendar Adem Jashari.

“Akordimi i Urdhrit të Lirisë për Rifat Jasharin është nderim ndaj jo vetëm atij si një trashëgimtar i shpirtit të komandantit dhe familjarëve të tjerë të rënë, por mirënjohje për atdhetarin që nuk pushon kurrë sa herë që i jepet rasti ta ngrisë zërin për unitet e bashkim rreth vlerave të lirisë”, thuhet në mesazhin e Osmanit.

“Rifat Jashari është vetëm njëri nga anëtarët e familjes Jashari, i cili ishte krah rezistencës së kësaj familje që vuri themelet e lirisë së Kosovës. Ai ishte aty më 30 dhjetor të vitit 1991, kur bashkë me Ademin e Hamzën, rezistuan ndaj sulmit të forcave serbe, të bindur se liria nuk ka kusht. Në të njëjtën vazhdë, më 22 janar, 1998, në sulmin e forcave serbe është plagosur vajza e Rifatit, Iliriana”.
https://www.facebook.com/VjosaOsmaniMP/posts/1870221626473426
“Urdhri i Lirisë” u ndahet personave që kanë dhënë kontribut të lartë për liri të Kosovës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu