​A e dëmton testi COVID-19 trurin tonë?

0

Një shtupë hunde nuk mund të dëmtojë trurin.

A mund të infektoheni përmes një serie testi me koronavirus? A do të dëmtojë trurin tuaj testi në hundë? Nëse thjesht merrni frymë me një shtupë testi, do të jeni pozitivë? Ne sjellim përgjigje për keqkuptimet më të zakonshme.

Një shtupë hunde nuk mund të dëmtojë trurin.

Jo, një shtupë hunde nuk merret në barrierën gjak-tru (kufiri që ndan lëngun jashtëqelizor të trurit nga gjaku dhe të lirojë në mënyrë selektive substanca).

Një shkop shtupë i futur në hundë duhet të shpojë shtresa të shumta të indeve, të kalojë përmes kockave dhe të hyjë në enët e gjakut për të arritur barrierën e trurit në gjak.

“Një shtupë hunde nuk mund të arrijë barrierën gjak-tru pa një forcë të konsiderueshme që depërton në disa shtresa të indeve dhe kockave. Në praktikë, ne kurrë nuk kemi parë komplikime nga shtupat,” tha neurologia Liz Coulthard, një anëtar bordi i Shoqatës Britanike të Neuroshkencës (BNA), transmeton lajmi.net.

Një shtupë e tillë zbulon një koronavirus në pjesën e pasme të zgavrës së hundës dhe është një nga teknikat e marrjes së shtupave.

Një shtupë e kombinuar e hundës dhe e fytit përdoret rregullisht për testimin e COVID-19.

“Ne morëm shtupa të shumë pacientëve ndërsa unë po punoja në spital. Për më tepër, unë i bëj ato shtupa mbi vete çdo javë.

Është e çuditshme të kesh diçka kaq të thellë në hundë – mund të ndjeheni kruajtje ose gudulisje, por një shtupë hunde nuk duhet të jetë e dhimbshme”, thotë Dr. Tom Wingfield i Shkollës së Mjekësisë Tropikale në Liverpul.

Pretendime të tilla të rreme filluan të shfaqeshin në SHBA rreth 6 qershorit dhe u përhapën nëpër botë përmes Facebook – të njëjtat grafikë të rremë u ndanë në postimet rumune, holandeze dhe portugeze.

Ju nuk do të infektoheni përmes setit të testit, transmeton lajmi.net.

Raportet e kompleteve të testit të kontaminuar të koronavirusit janë interpretuar keq.

Gjegjësisht, këto janë raporte të testeve joefektive, të cilat ndodhën për shkak të punës së bërë keq në Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në fillim të pandemisë. Kjo nuk do të thotë që ju do të infektoheni nëse testoheni, sipas BBC.

Një artikull i titulluar “A doni një COVID-19? Ja si e merrni atë!”, rreth kompleteve të testit të kontaminuar të botuar këtë javë në faqen e tifozëve të gazetarit të Fox News, Tucker Carlson, është shpërndarë mbi 3,000 herë.

“Pse nuk mund të marr frymë ndërsa bëj një shtupë?”

Një memo është përhapur në rrjetet sociale duke pyetur: “Nëse një COVID transmetohet me të vërtetë nga fryma, pse nuk mund të marr frymë ndërsa marr një shtupë? Pse duhet të shtyjnë një shkop në pjesën e prapme të hundës?” Ai ka mbi 7,000 angazhime në Facebook dhe Instagram, transmeton lajmi.net.

Koronavirusi përhapet kur një person i infektuar kollitet ose teshtin, duke bërë që pikat të përhapen në ajër. Kjo nuk do të thotë që vetëm marrja e frymës në një shtupë gjatë marrjes së një tamponi hunde mund të mbledhë material të mjaftueshëm për një test laboratorik.

Shëndeti Publik Anglia i ka zbuluar BBC se cila shtupë jep rezultate më të sakta – nga hunda ose nga fyti.

Nëse merrni frymë vetëm në një shkop ndërsa merrni një shtupë, është e mundur që grimcat e virusit të mos kapen. Sidoqoftë, nëse e shtyni shkopin në hundë ose në fyt dhe e ktheni në zonën e infektuar, ka më shumë të ngjarë që të merrni material infektiv.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu