Çdo 4 minuta vdes një person nga koronavirusi në Gjermani

0

Provinca gjermane e Bavarisë, e cila ka numrin më të lartë të vdekjeve nga pasojat e koronavirusit në vend, ka forcuar masat e saj kufizuese që nga e mërkura.
Qytetarët do të jenë në gjendje të lënë shtëpitë e tyre vetëm për arsye të justifikuara.

“Çdo katër minuta në Gjermani, një person vdes nga koronavirusi,” tha kryeministri Marcus Zeder në fjalimin e tij për publikun dhe vlerësoi se situata në Bavari është katastrofale, raporton Bild.

Ai shpjegoi se masat e reja do të zgjasin deri më 5 janar, me ato të relaksuara rreth Krishtlindjeve, por jo në prag të Vitit të Ri.

Qytetarët bavarezë do të jenë në gjendje të lënë shtëpitë e tyre vetëm për një arsye të mirë, të tilla si shkuarja në punë, te mjeku ose për shëtitje.

“Për fat të keq, situata është serioze. Thjesht nuk duket mjaft. Ne duhet të bëjmë më shumë,” tha Zeder.

Është planifikuar një shtetrrethim natën në vendet me shkallën më të lartë të infeksionit. Ndalimi i alkoolit në hapësirë ​​është ende në fuqi. Masat duhet të konfirmohen nga parlamenti i landit të martën.

Në Gjermani, rreth 19,000 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi që nga fillimi i pandemisë, nga të cilat vetëm Bavaria kishte 4,289 vdekje. Deri më tani, më shumë se 1.17 milion njerëz janë infektuar në të gjithë vendin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu