Vaksina e koronavirusit Oxford-AstraZeneca aprovohet për përdorim

0

Vaksina e koronavirusit e krijuar nga shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit është aprovuar për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar

Kjo shënon një pikë kthese të madhe dhe do të çojë në një zgjerim masiv në fushatën e imunizimit të Mbretërisë së Bashkuar, e cila ka për qëllim kthimin e jetës në normalitet.

Britania e Madhe ka porositur 100 milionë doza nga prodhuesi AstraZeneca – të mjaftueshme për të vaksinuar 50 milionë njerëz.

Miratimi, nga rregullatori i ilaçeve, do të thotë që vaksina është sa e sigurt, ashtu edhe efektive, raporton BBC.

Vaksina Oxford-AstraZeneca u krijua në muajt e parë të vitit 2020, testuar tek vullnetari i parë në prill dhe që atëherë ka kaluar nëpër prova klinike në shkallë të gjerë që përfshijnë mijëra njerëz.

Kjo është vaksina e dytë që aprovohet në Mbretërinë e Bashkuar pasi vaksinës Pfizer-BioNTech që u vu në përdorim në dhjetor.

Më shumë se 600,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar janë vaksinuar që kur Margaret Keenan u bë e para në botë që mori atë goditje jashtë një studimi klinik.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu