Një spital në Gjermani futet në karantinë shkaku i variantit të ri të koronavirusit

0

Autoritetet shëndetësore në Gjermani kanë futur në karantinë një spital në Berlin, pasi 20 pacientë dhe personel mjekësor janë prekur me variantin e ri të koronavirusit.

Varianti i ri është zbuluar në Britani të Madhe dhe shpejt po përhapet në botë.

Numri i të prekurve në spitalin “Humbolt” në Berlin me variantin B117 shpejt pritet të rritet, ka thënë zëdhënësja e spitalit për agjencinë Reuters.

Vendimi për të futur në karantinë spitalin do të thotë se nuk do të pranohen pacientë të ri, e as nuk do të lirohen ata që janë pa u shëruar.

Kancelarja gjermane Angela Merkel, të enjten ftoi gjermanët të ndalojnë së ankuari për procesin e ngadalshëm të vaksinimit dhe mbrojti vendimin për vazhdim të bllokadës, si domosdoshmëri për ndalim të përhapjes së variantit të ri të koronavirusit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu