Borrell në telashe, 51 eurodeputetë nënshkruajnë për shkarkimin e tij

0

Një ish-shef i ushtrisë thotë se ai dhe 50 eurodeputetë të tjerë kanë vënë nënshkrimet e tyre në një letër ku bëjnë thirrje që Josep Borrell i BE të largohet.

Riho Terras, një eurodeputet estonez nga Partia Popullore Evropiane, është i mërzitur për udhëtimin e Borrell në Moskë javën e kaluar. Borrell, shefi i punëve të jashtme të BE, ishte në kryeqytetin rus disa ditë pas burgimit të kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny.

Ndërsa Borrell po takohej me homologun e tij rus Sergej Lavrov, Moska dëboi tre diplomatë evropianë pasi kishin marrë pjesë në tubimet pro Navalny.

“Vizita në vetvete ishte një katastrofë totale”, tha Terras në një intervistë për Euroneës.

Pas konferencës për shtyp të së Premtes midis Borrell dhe Lavrov, Terras hartoi një letër mjaft kritike drejtuar Ursula von der Leyen, Presidentit të Komisionit Evropian, duke i kërkuar asaj të “merrte masa nëse Borrell nuk jep dorëheqjen me pëlqimin e tij”.

Sipas Terras, letra deri më tani është nënshkruar nga mbi 50 kolegë eurodeputetë që u përkasin partive të ndryshme

Teksti argumenton se Borrell “vazhdimisht dështoi të mbrojë interesin e Bashkimit Evropian” dhe bëri deklarata të rreme në lidhje me sanksionet e BE.

Terras gjithashtu e akuzon atë për miratimin e Sputnik V, vaksinën e Rusisë COVID-19 dhe për sulmin ndaj “aleatit kryesor të BE-së, Shtetet e Bashkuara, mbi Kubën”.

Terras gjithashtu synon Borrell për të mos përfunduar udhëtimin kur Rusia dëboi tre diplomatë të BE – nga Gjermania, Polonia dhe Suedia.

“Rusia tregoi gjithçka të mundshme për të poshtëruar diplomatin më të lartë të BE-së,” i tha Terras Euroneës.

“E kuptoj që ju doni të bëni një dialog. Por nëse njëri po luan hokej mbi akull, tjetri nuk mund të bëjë vallëzim figure. Dhe kjo është ajo që ndodhi në Moskë: Ministri i Jashtëm rus luajti z. Borrell përreth dhe e poshtëroi atë.”

Eurodeputeti beson se Borrell duhet të ndjekë shembullin e Phil Hogan, ish-Komisioneri Evropian për Tregtinë, i cili dha dorëheqjen në Gusht pasi ndoqi një darkë golfi në Irlandë që kundërshtonte kufizimet e koronavirusit. Terras beson se Hogan kreu “krime shumë më të vogla” sesa Borrell.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu