Karakteristikat unike të personalitetit të secilës shenjë të horoskopit!

0

Studimi i astrologjisë është i gjerë, kompleks dhe transformues. Pavarësisht nga nuancat, parimi më themelor i astrologjisë përqendrohet në 12 shenjat e njohura të zodiakut.

Gjatë shekujve, secila shenjë ka zhvilluar karakteristikat e veta – duke përfshirë mitet, kafshët dhe ngjyrat. Çdo shenjë mburret me një qasje individuale ndaj jetës, e plotë me pikat e forta dinamike dhe dobësitë zhgënjyese.

Më poshtë gjeni atributet e personalitetit të secilës shenjë:

Dashi (21 Mars – 19 Prill)
Dashi pëlqen të jetë numri një, kështu që nuk është për t’u habitur që janë shenja e parë e horoskopit. I guximshëm dhe ambicioz, dashi zhytet me kokë edhe në situatat më sfiduese.

Demi (20 Prill – 20 Maj)
Tani, një shenjë toke e përfaqësuar nga demi. Ashtu si kafsha e tyre shpirtërore qiellore, personat me shenjën e demit gëzojnë të pushojnë në ambiente të qeta, të rrethuara nga tinguj të butë dhe aroma qetësuese.

Binjakët (21 maj – 20 qershor)
A keni qenë ndonjëherë aq i zënë sa të keni dashur të klononi veten vetëm për të bërë gjithçka? Kjo është përvoja e binjakëve me pak fjalë. Simbolizuar në mënyrë të përshtatshme nga binjakët qiellorë, kjo shenjë ajri interesohej për aq shumë ndjekje saqë duhej të dyfishohej.

Gaforrja (21 qershor – 22 korrik)
Gaforrja është shenja kryesore e ujit, kjo shenjë endet në mënyrë të përsosur midis detit dhe bregut që përfaqëson aftësinë e gaforres për të ekzistuar në të dy sferat emocionale dhe materiale. Gaforret janë shumë intuitivë dhe aftësitë e tyre psikike shfaqen në hapësira të prekshme: Për shembull, gaforret mund të marrin pa mundim energjitë në një dhomë

Luani (23 korrik – 22 gusht)
Të përfaqësuar nga luani, këto shenja të zjarri janë mbretërit dhe mbretëreshat e xhunglës qiellore. Ata janë të kënaqur që përqafojnë statusin e tyre mbretëror: Të gjallë, teatrorë dhe të pasionuar, luanët duan të jenë në qendër të vëmendjes dhe të festojnë vetë.

Virgjëresha (23 gusht – 22 shtator)
Virgjëresha është një shenjë toke e përfaqësuar historikisht nga perëndesha e grurit dhe bujqësisë, një asociacion që flet për praninë e rrënjosur të virgjëreshës në botën materiale. Virgjëreshat janë logjike, praktike dhe sistematike në qasjen e tyre ndaj jetës. Kjo shenjë toke është një perfeksioniste në zemër dhe nuk ka frikë të përmirësojë aftësitë përmes praktikës së zellshme dhe të qëndrueshme.

Peshorja (23 shtator – 22 tetor)
Një shenjë ajri e përfaqësuar nga peshoret (interesant, i vetmi objekt i pajetë i horoskopit), një asociacion që pasqyron fiksimin e peshores në ekuilibër dhe harmoni. Peshorja është e fiksuar me simetri dhe përpiqet të krijojë ekuilibër në të gjitha fushat e jetës.

Akrepi (23 tetor – 21 nëntor)
Akrepi është një nga shenjat më të keqkuptuara të horoskopit. Për shkak të pasionit dhe fuqisë së tij të pabesueshme, akrepi shpesh gabohet si një shenjë zjarri. Në fakt, akrepi është një shenjë uji që e merr forcën e saj nga sfera psikike, emocionale.

Shigjetari (22 nëntor – 21 dhjetor)
Përfaqësuar nga shigjetari, janë gjithmonë në kërkim të njohurisë. Shenja e fundit e zjarrit të horoskopit, shigjetari fillon ndjekjet e saj të shumta si shigjeta të ndezura, duke ndjekur aventurat gjeografike, intelektuale dhe shpirtërore.

Bricjapi (22 dhjetor – 19 janar)
Shenja e fundit tokësore e horoskopit, bricjapi përfaqësohet nga dhia e detit, një krijesë mitologjike me trupin e një dhie dhe bishti të një peshku. Në përputhje me rrethanat, bricjapët janë të aftë në lundrimin si në fushën materiale ashtu edhe në ato emocionale.

Ujori (20 janar – 18 shkurt)
Pavarësisht nga “uji” në emrin e tij, ujori është në të vërtetë shenja e fundit ajrore e zodiakut. Ujori përfaqësohet nga bartësi i ujit, shëruesi mistik që i dhuron ujë ose jetë tokës. Prandaj, ujori është shenja astrologjike më humanitare.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)
Peshqit, një shenjë uji, e fundit e horoskopit. Simbolizohet nga dy peshq që notojnë në drejtime të kundërta, që përfaqësojnë ndarjen e vazhdueshme të vëmendjes së peshqve midis fantazisë dhe realitetit. Si shenja e fundit, Peshqit kanë thithur çdo mësim – gëzimet dhe dhimbjen, shpresat dhe frikën – të mësuara nga të gjitha shenjat e tjera.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu